Що відомо про курс біоетики у Львівському медичному університеті

Спершу про це написала журналістка Ганна Чабарай на своїй сторінці в фейсбуці і опублікувала скріншоти з презентацій, які показують першокурсникам на курсі біоетики.

Читайте також Що робити, якщо швидка допомога відмовляється приїжджати: поради юриста

Курс біоетики веде доцент і магістр релігійних наук Терешкевич Галина, яку ще студенти називають "сестрою Діогена". Викладачка є авторкою матеріалів і тестів з цієї дисципліни.

До прикладу, тест під назвою "Право на життя. Проблема аборту". Там є питання "Що таке штучний аборт?" І правильною відповіддю є лише "свідоме і безпосереднє вбивство дитини", а не наукове пояснення – "медичне втручання у тіло матері з метою видалення плоду, що до народження не є ще людською істотою". Більше маніпуляційних відповідей є за цим посиланням у презентації.


Скріншот з тесту курсу біоетики для студентів Львівського медичного університету

Так, у лекції біоетики йдеться "Якщо причиною викидня є очевидний і свідомий вчинок жінки, який безпосередньо провокує аборт – це вже моральний злочин".

Крім того, у презентації окремо виділена тема про заборону абортів навіть у випадку зґвалтування.

Не можна у випадку вагітності через зґвалтування чи інцесту шукати рекомпенсації справедливості, застосовуючи як засіб ще більшу несправедливість, якою є переривання життя вже зачатої дитини… Діти, зачаті внаслідок зґвалтування чи інцесту, залишаються людськими особами,
– йдеться у презентації курсу біоетики.


Скріншот з презентації курсу біоетики

Наступною темою є контрацепція, яку у Львівському медичному університеті на курсі біоетики назвали "способом зняти з себе відповідальність за свою сексуальну поведінку і долю дітей".

Вживання засобів контрацепції морально неприпустиме, розповідає на лекції Терешкевич Галина студентам-медикам. А посткоїтальну (термінову) контрацепцію прирівнюють до аборту.

Так, розглянемо ще один тест про контрацепцію. На питання про негативні сторони використання презервативів правильною відповіддю є "У 15,1 % випадків він розривається, не запобігає, а сприяє розповсюдження хвороб, що передаються статевим шляхом; неефективний для ВІЛ; призводить до психічного дискомфорту, зменшення відчуття задоволення...", а іншою – "негативні сторони відсутні, а використання презервативу бажане, бо є доступне кожному та не вимагає особливих знань".


Скріншот питання з тесту курсу біоетики Львівського медичного університету

Реакція студентів на курс біоетики

Одна зі студенток Львівського медичного університету підтвердила журналістам Здоров'я 24 те, що в навчальному закладі справді розповідають про гріховність абортів і контрацепції на курсі біоетики.

За її словами, більшість студентів обурені інформацією, яку викладає викладачка.

Так, "сестра Діогена" нам дійсно розказувала, що єдина ефективна контрацепція – це утримання і те, що спочатку жінка і чоловік мають поєднатися духом, а потім фізично,
– пояснили у коментарі журналістам.

Студентка згадала, як на курсі їм розповідали те, що аборти є дозволеними тільки у випадку загрози життю матері та дитини.

"Це абсолютно ненормально говорити студентам медичного навчального закладу. Також релігія – це особиста справа кожного", – додала вона.

Реакція керівництва

Викладачка Галина Терешкевич працює доценткою кафедри філософії та економіки Львівського медуніверситету і є магістром релігійних наук.

Вона викладає біоетику студентам-медикам більше 20 років вона викладає біоетику студентам-медикам, останні три роки її предмет з’єднали із загальним курсом філософії. Видання ZAXID.NET взяло коментар у завідувача кафедри філософії та економіки ЛНМУ професор Ігора Держка.

Держко сказав, що не погоджується із радикальними поглядами Терешкевич, однак університет вплинути на монахиню не може, адже вона має прихильників на рівні церковного керівництва.

"Цей предмет був колись самостійним, а зараз має кілька годин у складі курсу з філософії. Вона розробляє ті програми разом з науковцями з Києва, священиками, теологами. Звичайно, що в її позиції виражені думки, які відповідають її конфесійній приналежності. Вона є авторкою чотирьох видань підручника "Біоетика", який надрукований зі згоди міністерства охорони здоров’я… Ми зробили мінімум годин цьому предмету, а в інших медичних університетах є окремий предмет біоетика", – поділився завідувач кафедри філософії та економіки ЛНМУ.

Ігор Держко каже, що Терешкевич є представником церкви і вона раніше хотіла організовувати свою окрему кафедру.

Конфліктів ще не було, і не було, щоб хтось виступав проти, чи щоб комусь не поставили цей залік,
– зазначив Ігор Держко.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.