Півстоліття тому такі відзнаки присвоювали за особливі подвиги у підпіллі, здебільшого посмертно. Але зазвичай, замість відзнак, родичам тоді давали лише посвідки про них. Хрести не було з чого виливати. Тому львівські історики вирішили відновити справедливість.

Читайте також: Героїня минувшини: як хоробра медсестра УПА рятувала життя, неодноразово ризикуючи власним

Ігореві Гомзяку вручили срібний хрест першого класу. Цю нагороду його дядьку – упівцю Василю Хащівському на прізвисько "Рубань" – командування присвоїло ще у 1950 році. Проте самої нагороди родина так і не отримала. Є лише документи, які засвідчують відзнаку. Племінник розповідає: його дядька, старшого булавного УПА, розшукували навіть за підозрою в замаху на самого Хрущова. Але той зумів вислизнути з рук радянських служб. У підпіллі навіть підробили факт його загибелі, аби заплутати гебістів. Точні обставини смерті Василя Хащівського "Рубаня" досі невідомі.

Василь Хащівський був в сотні Хріна, потім керівником боївки надрайонової, в службі безпеки ОУН, потім в 1949 році з сотенним Хріном він пішов на Захід. Власне за це він був нагороджений срібним хрестом УПА,
– розповів племінник Василя Хащівського "Рубаня" Ігор Гомзяк.

За час існування УПА підпільників, яких нагородили срібним хрестом, було всього 76. Проте на цей час вдалося ідентифікувати лише половину із них. А от дядька Віри Скробаки Дмитра Хадая нагородили бронзовим хрестом за заслуги. Нагороду присвоїли посмертно.

Все село було оточене кадебістами і військовими, щоб його піймати, бо він був дуже розумний і багато знав. Заховався у школі на горищі. Спочатку відстрілювався, поки мав патрони. А потім подивився, що в нього останній патрон, і сказав – полковники не здаються. І остання куля була його,
– поділилася племінниця Дмитра Хадая "Антона" Віра Скробака.

Ескіз нагород розробив відомий повстанський художник Ніл Хасевич ще у 1950 році.

"Золотий хрест другого класу, срібний хрест бойової заслуги першого та другого класу і бронзовий, їх надавали командирам та стрільцям, які відзначилися на полі бою або могли мати великі заслуги в командуванні та створенні УПА. Більшість давалися посмертно", – зауважив історик Посівнич.

Читайте також: Неймовірна історія життя: як 14-річна підпільниця УПА врятувала десятки життів

30 січня нагороди вручили п'ятьом родинам вояків. Хоча дослідники віднайшли уже понад 200 родин підпільників, яким передали нагороди. Загалом же координаційна рада з вшанування пам'яті нагороджених воїнів ОУН та УПА має намір виготовити та вручити понад півтори тисячі відзнак.