Новини Львова Надзвичайні події – Львів Життя Львова Новини України і світу
укр рус

Річка, що тече під вулицями міста: захоплива історія про львівську Полтву

5 березня 2019 , 19:00
Читать новость на русском

ЇЇ не знайти посеред вулиць Львова, вона не позначена на жодній карті, і попри це вона існує. Справжня річка, що має назву Полтва, розміщується просто посеред центру міста Лева.

Понад сотню років тому річка Полтва була окрасою Львова, хоча фахівці стверджують, що і бідою.

Українці створюють ексклюзивні килими, які купує принцеса Швеції: вражаючі фото – читайте у програмі "Зроблено в Україні"

Полтва не була повноводною річкою, та все ж іноді траплялись такі повені, що її хвилі забирали з собою вирвані з корінням дерева, хатні меблі і навіть свійських тварин. Був ще один малоприємний фактор – оскільки місто не мало окремої каналізації, у Полтву направляли усі відходи і стічні канави.

Річка Полтва пролягає центром Львова
Річка Полтва пролягає центром Львова

У львів’ян урвався терпець, тож постало рішення закувати річку в бетонний колектор. Виявляється, у Європі ця практика не була новою. Незвична для українців технологія вже було давно випробувана німцями, тож львів'яни не експериментували.

Проте зведення склепіння розтягнулось на кілька десятків років. 1870 року у місті закрили перші 15 кілометрів річки. Але згодом будівельникам довелося зупинити роботи. От-от мала розпочатись Перша світова війна, і місту вже було не до колектора.

Вже у 1920-му році львівські інженери взялися з новим ентузіазмом.

Після Першої світової війни будівництво колектора продовжили
Після Першої світової війни будівництво колектора продовжили

На час будівельних робіт русло скеровували на кілька метрів убік, а тим часом прокладали колію для підвезення будматеріалів, укріплювали дно, зводили опори і нарешті підвозили бетономішалки. Склепіння колектора було доволі високим.

Ось фото – як колектор виглядав на фінальному етапі, коли річка була накритою, і як все було всередині.

Колектор ззовні та зсередини
Колектор ззовні та зсередини

У роки Другої світової війни колектор став схованкою для заможної львівської родини євреїв. 16 людей більше року жили під землею. Згодом цю історію порятунку висвітлили у стрічці "У темряві".

Читайте також: Станіслав Улям – львів'янин, який став одним із творців термоядерної бомби США

Так, заховані під землю притоки з часом перетворювалася на дороги, а навколо почали зводити будинки. Тому саме Полтві Львів завдячує лабіринтами своїх вуличок.

Загалом протяжність каналізаційної системи Львова складає 150 кілометрів. І хоча річка вже понад століття захована під бетонними мурами, львів’яни продовжують мріяти про набережну.

Новини Львова Львів Історія Екологія Будівництво Зроблено в Україні

показати всі приховати

Поділитися новиною

E-mail редакції news24@24tv.com.ua
instagram facebook twitter youtube rss telegram
Ми керуємося нормами Закону України “Про рекламу” та власною комерційною політикою. Всі комерційні рекламні матеріали позначені словами “Спецпроєкт“, “Партнерський матеріал“, “Експерт“, “Позиція” й відокремлені від журналістських інформаційних матеріалів 24tv.ua. За достовірність та зміст реклами відповідальність несе рекламодавець.

Інтернет-виданням дозволяється безкоштовно використовувати цитати (короткі уривки) в обсязі не більше 25 % від обсягу статті (інформації), розміщеної на сайтах Компанії, за умови відкритого гіперпосилання та згадки першоджерела не нижче першого абзацу. Для друкованих видань передрук матеріалів Компанії дозволяється на платній основі та лише за письмової згоди редактора. Для мобільних додатків та SmartTV використання матеріалів дозволяється на платній основі та лише за письмової згоди Компанії.

Усі права захищені. © 2005—2021, ПрАТ «Телерадіокомпанія “Люкс”», Телеканал новин «24»
Редакція сайту Про нас Редакційна політика Телеведучі Відеоблогери 24 Технічна інформація Архів Правила користування сайтом Політика конфіденційності
Рекламодавцям Вакансії Контакти Структура власності
Made by