Пам'ятник у селі встановили у 1975 році. Проте він не був першим монументом, який оригінально відреставрувала громадська організація "Твори добро+"

Цікаво Розбились понад 100 надгробків: у Львові буревій завдав шалених збитків Личаківському кладовищу

Пам'ятник Хмельницькому яскраво розмалювали

На фейсбук-сторінці Добросинсько-Магерівської сільради опублікували фото відреставрованого пам'ятника Богданові Хмельницькому у селі Кунин.

Ще одну пам'ятку архітектури, а саме пам'ятник Богданові Хмельницькому, що в Кунині, відреставрувала громадська організація "Твори добро+". І це лише початок їхньої роботи в Добросинсько-Магерівській громаді,
– мовиться у дописі.

Цей пам'ятник встановили 46 років тому на в'їзді у село. До 29 червня він залишався однотонним. На фото видно, що від монумента відкололись лише кілька незначних фрагментів та трохи надщербився сам постамент.

ГО "Твори добро+", яка займалась цією оригінальною реставрацією, нанесла на нього свій великий логотип. Цікаво, що це єдиний напис на постаменті. Після реконструкції пам'ятник став надзвичайно кольоровим. У залізобетонного Хмельницького з'явились малиновий жупан, коричнева накидка з малиновою підкладкою, червоно-коричнева шапка, сірі шаровари та жовта гетьманська булава.

Робили, як вміли: на Львівщині незвично розфарбували пам'ятник Хмельницькому – фото
На Львівщині відреставрували пам'ятник / Фото Добросинсько-Магерівської сільради

Читайте також Для людей без комплексів: у червоноградському спорткомплексі з'явився туалет без кабінок – фото

Активісти відновили пам'ятник "як могли та вміли"

Засновниками ГО "Твори Добро+" є житель міста Комарно Іван Іваницький та житель Жовківського району Володимир Горбань. Іваницький розповів, що члени громадської організації – не реставратори. Вони просто вирішили відновити пам'ятник, який руйнувався.

"Ми просто побачили цей пам'ятник, який був у аварійному стані й вже починав хилитися. Ми зробили огляд, визначили, які потрібно матеріали, і відреставрувати його власними силами: так, як могли та вміли", – додав активіст.

За його словами, на ремонт монументу члени ГО "Твори Добро+" витратили приблизно 7 тисяч гривень. Усі роботи проводили власними силами.

"Всередині була цегляна основа, вона вся затекла. Ми її розібрали та зробили бетонний каркас. Після цього пошпаклювали, помалювали основу і відчистили пам'ятник від бруду, гнізд птахів та бджіл", – зазначив Іваницький.

Після цього фасад відремонтували цементово-гіпсовим розчином, поґрунтували й пофарбували. Також активісти почистили пам'ятник, викосили всю ділянку біля нього та облаштувати рови, щоб сходила вода.

Робили, як вміли: на Львівщині незвично розфарбували пам'ятник Хмельницькому – фото
Пам'ятник Хмельницькому до ремонту / Фото Добросинсько-Магерівської сільради

Зауважте Була під вагонкою 12 років: у Львові на фасаді супермаркету з'явилась унікальна мозаїка – фото

Чому Хмельницький став кольоровим

Іваницький розповів, що рішення зробити пам'ятник кольоровим виникло через бажання відтворити історичну зовнішність Богдана Хмельницького.

Богдан Хмельницький вдягався у такий колір – ми знайшли багато фотографій і зробили його таким, яким його показують митці та історія. Ми вибрали такі кольори, щоб підкреслити, що це козак, отаман і для того, щоб привернути до нього увагу,
– заявив активіст.

За його словами, члени громадської організації хочуть відреставровувати те, до чого "іншим людям немає діла".

"Це не перша наша робота і не остання. Так що ми були готові до того, що люди сприймуть це двосторонньо", – додав Іваницький.

Раніше члени ГО "Твори Добро+" схожим чином відреставрували пам'ятник жінці-трудівниці у селі В'язова Львівського району.

Робили, як вміли: на Львівщині незвично розфарбували пам'ятник Хмельницькому – фото
Пам'ятник жінці-трудівниці після реставрації / Фото Івана Іваницького

До теми Озеро замість дороги: чому у Львові постійно "плаває" вулиця Сахарова – фото

Малиновий пам'ятник ще раз відреставрують

Начальник управління охорони об'єктів культурної спадщини ЛОДА Василь Петрик розповів, що цей пам'ятник Хмельницькому є пам'яткою місцевого значення з 1972 року. Тож ніхто не мав права так непрофесійно його відновлювати.

Петрик додав, що управління охорони об'єктів культурної спадщини ЛОДА звернеться до місцевої територіальної громади, щоб пам'ятник відреставрували вдруге. Ймовірно, відновлення монументу зараз буде складніше зробити, адже під шарами фарби не видно, які роботи вже провели. За словами посадовця, прикро, що на цю реставрацію витратили гроші, проте тепер треба всю цю фарбу знімати та реставрувати.

За словами Петрика, такі випадки нищення пам'яток трапляються через незнання та відсутність органів охорони культурної спадщини.

"Кожна громада області має зробити інвентаризацію культурної спадщини на своїй території, взяти на баланс пам'ятки, які в неї є і підписати охоронний договір з їхніми користувачами. У ньому буде зазначено, хто за що відповідає, хто має реставрувати, хто консультує, як залучати кошти громадських організацій", – зазначив посадовець.

За його словами, наступного тижня фахівці виїдуть на місце та оглянуть пам'ятник. Також у ЛОДА готують інформаційні матеріали про те, як громадам правильно поводитися зі спадщиною.