Київ

У столиці люди зібралися на Майдані Незалежності. Акція тут стартувала о 12:00. Окрім звичайних киян, на протест проти формули Штайнмаєра вийшли й представники "Національного корпусу". За інформацією поліції, загалом були присутніми 10 тисяч осіб, а порядок охороняли 300 правоохоронців, зокрема співробітники поліції діалогу та представники Нацгвардії.

Важливо: Формула Штайнмаєра: на що погодилась Україна та що буде далі

Символом акції "Ні капітуляції!" став жовтий скотч.

Жовтий скотч використовують наші військові, щоб позначити себе на полі бою. Це символ опору російському агресору. Це буде і символом опору капітуляції,
– пояснили організатори.

Акція проти формули Штайнмаєра на Майдані у Києві / Фото: 24 канал (Марія Писаренко, Євгенія Мазур)

Як проходила акція протесту проти формули Штайнмаєра у Києві: відео 24 каналу

Згодом активісти запалили червоні димові шашки. За їхніми словами, вони обрали такий колір, оскільки це "червоні лінії для Зеленського".

Активісти запалили димові шашки на акції протесту проти формули Штайнмаєра у Києві / Фото: 24 канал (Марія Писаренко)

Також на Майдані учасники акції оголосили про створення руху опору капітуляції та оприлюднили свої вимоги українській владі:

  • заборонити запровадження особливого статусу для окремих районів Донеччини та Луганщини або будь-яких інших регіонів України.

  • заборонити використання амністії для бойовиків окупаційних адміністрацій на Донбасі;

  • заборонити відведення українських військ від лінії розмежування;

  • заборонити утворення будь-яких недержавних воєнізованих формувань, зокрема "народних міліцій" на території окупованого Донбасу;

  • заборонити проведення виборів в будь-які органи влади або самоврядування на території так званих "ДНР" і "ЛНР" до отримання повного контролю по всій довжині українсько-російського кордону.

  • вийти з безперспективного мінського формату та ініціювати Будапештський формат перемовин;

  • дотримуватися державного суверенітету на тимчасово окупованих територіях Сходу України;

  • фракціям "Голос", "Європейська солідарність" і "Батьківщина" створити у Верховній Раді ще одну опозиційну платформу – "Ні капітуляції" та налагодити роботу з рухом опору.

Згодом протестувальники з Майдану рушили до Офісу Президента, Верховної Ради та Кабміну. Аби пройшла хода, було перекрито вулиці. Під час ходи протестувальники, зокрема, вигукували такі гасла: "Мир після перемоги! Зелю геть!", "Ні капітуляції", "Почуйте націю! Ні капітуляції!"; "Одна єдина соборна Україна". Також вони звернулися до очільника МЗС Вадима Пристайка та прем’єра Олексія Гончарука з вимогою сформувати обґрунтоване звинувачення Росії у війні.

З Майдану хода рушила до урядового кварталу / Фото: 24 канал (Марія Писаренко)

Цікаво! Богдан вважає акції "Ні капітуляції" проплаченими: активісти вимагають відставки

Львів

Протестували проти формули Штайнмаєра у Львові. Тут на проспект Свободи прийшли кілька сотень людей. Протестувальники взяли з собою відповідні плакати, а також синьо-жовті та червоно-чорні прапори.

Акція протесту проти формули Штайнмаєра у Львові / 24 канал (Ірина Кошанська)

Активісти вимагають повного відновлення кордону, скасування перемовин про формулу Штайнмаєра та притягнення до відповідальності всіх, хто воював проти України. Крім того, активісти замість формули Штайнмаєра вимагають реалізувати "формулу Бандери".

Я як офіцер хочу запитати у влади, навіть хочу бачити чіткий план. Я – військовий, я не розумію, що таке формула Штайнмаєра. Має бути чіткий план зі звільнення Криму, Донецька та Луганська… Ми не маємо робити жодного відступу. Ми – на нашій землі, Богом даній. Чому ми маємо поступатися Москві, вона – тут не володар. Як я маю пояснити дружині та доньці загиблого героя, за що він загинув на фронті?
– зауважив колишній боєць 93-ї бригади, що зазнав поранення у боях під шахтою Бутівка та є уродженцем Донецька.

Промова бійця 93-ї бригади під час віче у Львові: дивіться відео

Завершилася акція спільним виконанням гімну України.

На акції протесту проти формули Штайнмаєра у Львові виконали гімн України: дивіться відео

Харків

У Харкові люди близько сотні людей вийшло на площу Свободи. Учасники віче взяли з собою українські прапори, державну символіку та плакати проти формули Штайнмаєра, зокрема можна було помітити такі написи "Адже Ростов – не гумовий", "Якщо вам здається, що президент здає країну, то вам не здається", "Росіє, вийди з України". Також деякі протестувальники принесли прапори таких політсил і організацій, як "Свобода", "Автомайдан", "Демократична сокира", "Правий сектор" і "Сокіл". За порядком на акції стежили близько 30 правоохоронців.

Акція протесту проти формули Штаймаєра у Харкові / Фото: itsector

Тернопіль

У Тернополі протестувальники зібралися на Театральній площі. Окрім звичайних тернополян, до акції також долучилися ветерани війни на Донбасі, волонтери, переселенці, відомі громадській діячі та активісти.

Формула Штайнмаєра, протест, Тернопіль, Донбас

Акція протесту проти формули Штайнмаєра у Тернополі / "Depo.Тернопіль"

Аналогічні акції пройшли й у низці інших українських міст:

Ніжин;

Слов'янськ;

Запоріжжя – майдан Героїв;

Херсон – площа Свободи;

Івано-Франківськ – вулиця Грушевського, 21;

Дніпро – проспект Поля поблизу ОДА;

Чернівці – площа біля пам'ятника Шевченку;

Вінниця – Майдан Небесної Сотні;

Кропивницький – площа Героїв Майдану;

Кривий Ріг – площа Горького біля стели із фото полеглих Героїв;

Миколаїв – площа Соборна біля ОДА;

Маріуполь – площа біля Драмтеатру;

Краматорськ – площа Миру;

Полтава – площа перед Полтавською ОДА;

Одеса – Приморський бульвар, біля пам'ятника Дюку;

Чернігів – біля пам'ятника Небесної Сотні;

Сєвєродонецьк – біля будівлі Луганської обласної військово-цивільної адміністрації на проспекті Центральний;

Мелітополь – площа Перемоги;

Нікополь – біля міської ради;

Рівне – Майдан Незалежності;

Козятин – площа біля Райдержадміністрації;

Житомир – майдан Корольова, під ОДА;

Суми – біля пам'ятника Шевченку;

Черкаси – Соборна площа;

Славута – майданчик "Вільний вогонь";

Луцьк – Театральний Майдан;

Ужгород – Театральна площа;

Бердянськ – площа Єдності;

Токмак – Центральний Майдан;

Кременчук – стела Небесної Сотні на Соборній.

Раніше протести проти формули Штайнмаєра в українських містах проходили 1 та 2 жовтня. Наймасштабніша акція відбулася у столиці. Люди тримали у руках прапори України, плакати проти формули Штайнмаєра та вигукували "Ні, капітуляції!", "Росія-агресор". Також активісти закликали владу України не підписувати документ формули Штайнмаєра, адже це становить загрозу для суверенітету України.

Мітинг під Офісом Президента у Києві / фото 24 каналу, Марія Писаренко

Крім того, аналогічна акція пройшла на проспекті Свободи у Львові біля пам'ятника Шевченку. Тут протестували близько сотні людей.

У Львові активісти протестували проти формули Штайнмаєра / фото 24 каналу, Анастасія Кушпіт і Юлія Гілей

Цікаво! "Україна стане частиною РФ": Сумська міськрада звернулася до Зеленського щодо формули Штайнмаєра

Чому в Україні виникла дискусія щодо формули Штайнмаєра

1 жовтня під час зустрічі Тристоронньої групи у Мінську представник України Леонід Кучма передав представнику ОБСЄ Мартіну Сайдіку лист, у якому держава погоджується із формулюваннями формули Штайнмаєра. Раніше її узгодили радники очільників держав нормандського формату.

Згодом Президент України Володимир Зеленський у зверненні до українців заявив, що формула Штайнмаєра не означає визнання окупації Криму та відмову від Донбасу. Також він переконує, що захоплена ділянка українсько-російського кордону має бути переданою під контроль України. Водночас гарант заперечив інформацію, що Україна підписала угоду з бойовиками.

Що відомо про формулу Штайнмаєра

Її у 2016 році запропонував тодішній міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр на зустрічі голів МЗС "нормандської четвірки" (України, Німеччини, Франції та Росії). За його словами, завдяки такому документу вдасться досягти миру на Донбасі. Штайнмаєр вирішив запропонувати таку формулу, оскільки тоді мінські угоди щодо врегулювання ситуації на Сході України не виконувалися.

У формулі, зокрема, мовиться, що на окупованих територіях мають відбутися вибори відповідно до українського законодавства та під наглядом ОБСЄ. А далі, якщо ОБСЄ визнає таке волевиявлення вільним, Україна має надати особливий режим місцевого самоврядування територіям Донбасу, тобто почне діяти закон про особливий статус цього регіону. Натомість Київ отримує контроль над кордоном.